Анкета
Превенция ранно отпаданде |
У Ч И Л И Щ Н А П Р О Г Р А М А ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА РАННОТО ОТПАДАНЕ 2019 – 2020 ГОДИНА
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Програмата за превенция на ранното напускане на училище ЕГ„Васил Карагьозов“ е разработена в съответствие с рамкови европейски и национални документи и определените приоритети за развитие в сферата на образованието. Програмата конкретизира ключовите мерки в политиките за превенция, интервенция и компенсиране на отпадането и преждевременното напускане на училище на Стратегията за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система (2013–2020), приета от Министерския съвет с Протокол № 44 от 30.10.2013 год. Програмата представя: ü SWOT анализ - определяне на рисковите групи ученици, застрашен от отпадане в ЕГ „Васил Карагьозов“ и прилагане на мерки, свързани с превенцията, работещи по отношение на справянето с риска от отпадане от училище; ü дефиниране на дейности, насочени към идентифицираните рискови групи от ученици, предлагащи промяна в нагласите с цел повишаване мотивацията на учениците за учене, чрез предлагане на качествено образование - използване на интерактивни методи на преподаване, повишаване квалификацията на учителите, превръщане на училището в желана територия - подобряване на МТБ, включване на учениците в извънкласни форми, проекти и целодневна организация на учебния процес, приоритети, дефинирани в Стратегията за развитие на училището, Годишен план на училището и Плана за квалификация на педагогическите кадри; ü обмен на добри и работещи практики между заинтересованите страни; ü усъвършенстване на системата за събиране на постоянна и надеждна информация за движението на децата и учениците.
2. ПРИНЦИПИ НА УЧИЛИЩНАТА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ОТПАДАНЕТО НА УЧЕНИЦИ Училищната програма за превенция на отпадането на ученици се базира на основни принципи на включващото образование: - Всяко дете има право на образование и трябва да има равен достъп до образование; - Всяко дете може да учи и да се възползва от предимствата, които образованието дава; - В образователния процес не се допуска дискриминация, основана на раса, народност, пол, етническа принадлежност, вероизповедание, обществено положение, увреждане или друг статус; - Учениците трябва да бъдат стимулирани да участват активно в образователния процес; В стратегията за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система /2013 -2020г./, преждевременното напускане на училище е дефинирано като сложно явление, което оказва сериозно влияние върху индивидуалните съдби на пряко засегнатите и благосъстоянието на техните семейства, върху възможното развитие на техните общности и върху цялостното социално-икономическо развитие на една страна в средносрочен и дългосрочен план.
3.АНАЛИЗ НА ПРОБЛЕМА „РАННО НАПУСКАНЕ НА УЧИЛИЩЕ” Отпадането на ученици от училище е не само социален, но и педагогически проблем. Причините за това са комплексни. Корените на това явление трябва да се търсят от една страна в семейната среда, в мотивацията на учениците за учебен труд, в слабият стремеж за личностна реализация в училищната среда, а от друга и в педагогическата колегия. В последно време се постигнаха добри резултати, като бе намален броя на отпадналите ученици в нашето училище, но се появиха една друга категория ученици, които са застрашени от отпадане. Анализирайки проблема констатирахме, че учениците са в училище, но поради липса на интерес или слаби постижения в учебните занятия, допускат отсъствия по неуважителни причини. Имат лоши прояви по отношение на дисциплина и междуличностно общуване в училище, както и слаби оценки, което неминуемо ги поставя в групата на застрашени от отпадане.
4.ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА
1. Намаляване на безпричинните отсъствия . 2. Намаляване броя на учениците в риск от отпадане по различни причини. 3. Мотивиране учениците за постигане на по-добър успех в училище. 4. Преодоляване на обучителните трудности. 5. Привличане на родителската общност в училище. 6. Изграждане на мотивация за посещение на училище и участие в живота на училищната общност .
5.ЦЕЛЕВА ГРУПА:
Ученици от 8 до 12 клас, които са застрашени от отпадане по различни причини – за които съществува обективен риск от социално изключване и липсват форми за социална подкрепа. В по-общ смисъл целевата група включва всички ученици от училището като смисъл на превенция.
6. ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА ЗАСТРАШЕНИТЕ ОТ ОТПАДАНЕ УЧЕНИЦИ: 1. Недостатъчно грижи и заинтересованост от страна на родителите. 2. Нисък жизнен стандарт. 3. Проблеми в семействата, водещи до отпадане на деца от училище. 4. Негативно влияние на приятелската среда, на „улицата”. 5. Липса на подкрепяща среда. 6. Миграционни процеси, честа смяна на местоживеенето.
7. МЕРКИ:
1. Съвместни дейности с родителите за преодоляване на проблема с отсъствията на учениците и непосещаването на училище. 2. Своевременно информиране на родителите за отсъствията и успеха на учениците. 3. Провеждане на тематични срещи с родители по проблемите на отговорността за възпитанието и образованието на децата и общите задължения на родителите. 4. Включване на родители в училищни мероприятия. 5. Включване на учениците в занимания по интереси. 6. Осигурен достъп до спортната база на училището и компютърните кабинети. 7. Картотекиране на ученици в риск с превенция за задържането им в училище. 8. Индивидуална работа от страна на учители и класни ръководители със застрашените от отпадане ученици. 9. Провеждане на здравно и гражданско образование в часа на класа, изнасяне на беседи – за стрес, трафик на хора и др. 10. Активизиране на ученическото самоуправление. 11. Провеждане на разговори с учениците от психолога и класния ръководител. 12. Провеждане на ежеседмични консултации със семействата или настойниците, които се грижат за учениците. 13. Изпращане на уведомителни писма до община Ямбол и дирекция „Социално подпомагане” за учениците, допуснали повече от пет отсъствия по неуважителни причини в рамките на един месец. 14. Осигуряване на обща подкрепа за личностно развитие на всеки нуждаещ се ученик.
Програмата е приета от ПС- Протокол ............................
Изготвил: П. Димитрова – психолог
|